Laužam mītus – sulas ir vīriešu dzēriens

img

Vīrieši ikdienā daudz vairāk ir pakļauti fiziskai slodzei, un tiem vairāk jāuzņem zaudētās minerālvielas. Tāpat arī lielākoties vīrieši uzturā mazāk lieto dārzeņus un augļus, neuzņemot pietiekamu daudzumu vērtīgo minerālvielu no šīs produktu grupas. Labs risinājums ir glāze sulas.

Ātrs enerģijas lādiņš

Mārtiņš Pļaviņš, pludmales volejbola treneris, olimpietis: “Treniņu laikā mūsu organismā ātri izgaist ūdens rezerves, tas notiek svīstot. Ja šajā laikā netiek lietots papildu šķidrums, situācija var kļūt veselībai bīstama, jo ūdens nodrošina arī organisma termoregulāciju. Treniņu laikā gan es pats, gan mani audzēkņi vienmēr tiek aicināti dzert ūdeni, taču pirms vai pēc treniņiem noteikti var izvēlēties arī sulu, ar tās palīdzību iespējams ne tikai uzņemt šķidrumu, bet atjaunot arī vitamīnu un minerālvielu līdzsvaru. Bez tam – sula rada arī sāta sajūtu, taču nerada smaguma sajūtu.”

Arī dietologs Andis Brēmanis iesaka sulas aktīva dzīvesveida piekritējiem: “Sulu sastāvā ir daudz minerālvielu. Pēc fiziska treniņa glāze sulas būs labs palīgs minerālvielu līdzsvara atgūšanai organismā, savukārt pusstundu pirms treniņa – sulās esošie dabīgie cukuri nodrošinās enerģiju un izturību treniņā. Vienlaikus zināms, ka sportistiem ir jāuzņem īpaši daudz šķidruma – piemēram, apelsīnu sula satur 90% ūdens, tādējādi vienlaikus tiek uzņemts gan šķidrums, gan organismam nozīmīgas uzturvielas. Garšīgs un vērtīgs variants sportistiem ir arī sulas kombinācijā ar negāzētu minerālūdeni.”

Ir jādzer

Sporta vai aktīvas fiziskās slodzes laikā ir obligāti jādzer. A.Brēmanis: “Ja treniņa laikā sāk just slāpes, ir jau nokavēts brīdis, kad vajadzēja padzerties. Parasti iesaku dzert jau 1,5 stundu pirms treniņa, lai nodrošinātu organismā šķidruma rezerves, kas tiks patērētas treniņa laikā. Sporta treniņa laikā ir jāpadzeras ik pēc 20-30 minūtēm. Treniņa laikā vislabāk dzert ūdeni, taču pirms un pēc treniņa labi noderēs arī dažādas sulas.”

Sulas spēks pakā

Maldīgs ir uzskats, ka sulas Tetra Pak ir mazāk vērtīgas. Patiesībā tās tiek ražotas no koncentrētas sulas, un tām piemīt tieši tādas pašas vērtīgās īpašības kā svaigi spiestām sulām. Koncentrēta sula ir dabīga izejviela, ko iegūst no augļa vai dārzeņa sulas, iztvaicējot ūdeni. Tādējādi sula tiek koncentrēta jeb sabiezināta, iegūstot dabīgu biezeni. Gatavās sulas tiek pildītas kartona pakās, kas tās vislabāk aizsargā no gaisa un gaismas negatīvās ietekmes, nodrošinot ilgu uzglabāšanas laiku. Šāda tehnoloģija ļauj sulas ražot bez konservantiem.

2015.gadā tika uzsākta sadarbība ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes pārtikas tehnoloģijas fakultāti, kas pētīja vairāku vekalos nopērkamo “Cido” sulu sastāvu, nosakot augļu un dārzeņu sulās esošās minerālvielas un bioaktīvās vielas. Galvenais secinājums, ka sulas katra par sevi ir atšķirīgas un tajās visvairāk ir tādu minerālvielu kā kālijs, magnijs, mangāns un fosfors. Sulas ir labs antioksidantu un vitamīnu avots, kas palīdz neitralizēt kaitīgos brīvos radikāļus.

Saskaņā ar šiem pētījumiem glāze apelsīnu sulas satur 93%, bet viena glāze greipfrūtu sulas – 73% no C vitamīna nepieciešamās dienas devas, savukārt par C vitamīna trūkumu liecina novājināta imunitāte un izteikta noguruma sajūta. Arī šķietami ikdienišķā ābolu sula ir bagāta ar vērtīgām vielām – glāze šīs sulas satur 4% no mangāna dienas normas, tajā ir arī kālijs, magnijs, fosfors, dzelzs un kalcijs.

Ar unikālu kalkulatoru izveido savu sulu plānu nedēļai

 “Cido” sadarbībā ar uztura speciālistiem un zinātniekiem ir izstrādājuši unikālu sulu kalkulatoru, kas palīdzēs izveidot sulu plānu nedēļai, paredzot katru dienu izdzert vienu glāzi sulas. Sulu kalkulatoru var atrast www.cido.lv sadaļā Kalkulators. Jāmin, ka šis kalkulators ir izveidots, balstoties uz dažādiem Latvijā veiktiem pētījumiem par Tetra Pak sulām.


Vairāk ziņu
Jaunumi
CIDO – PIRMIE EIROPĀ AR JAUNU, DABAI DRAUDZĪGĀKU KORĶI!

Sākot ar 2022. gada janvāri CIDO ir uzsākuši 1L Tetra Paku ražošanu ar jauniem videi draudzīgākiem korķiem. Jaunie korķi paliek piestiprināti pie iepakojuma un ir dabai draudzīgāki, jo samazina mazo atkritumu nonākšanu vidē.

Jaunumi
Sulu padomi sievietēm

Lielākajā daļā ģimeņu uztura paradumus diktē tieši sievietes – jo labāku piemēru viņas rāda saviem bērniem un dzīvesbiedram, jo lielāka iespēja, ka ģimene dzīvos veselīgāku dzīvesveidu.

Jaunumi
Sulas senioriem: kura labāka - apelsīnu vai tomātu?

Līdz ar vecumdienām palielinās nepieciešamība nodrošināt organismu ar papildu minerālvielu rezervēm. Sulas ir ļoti labs to avots, vienlaikus sulās ir arī daudz vitamīnu.

Uz augšu