Pētījums par gaismas un gaisa negatīvā ietekme uz sulu saturu

img

Kā pierādīja veiktais eksperiments Latvijas Lauksaimniecības universitātē, sulu un augļu īpašības negatīvi ietekmē gaisma un gaiss. Tie augļi, kas tika pasargāti no gaismas, ilgāk saglabājās svaigi, respektīvi, nezaudēja savu kvalitāti, salīdzinot ar tiem augļiem, kas tika pakļauti gaismas iedarbībai. To pašu varēja secināt par sulām. Sulas, kas ir Tetra Pak iepakojumā visefektīgāk pasargā saturu no pozitīvo īpašību mazināšanās.

C vitamīna daudzuma izmaiņas upeņu nektārā eksperimenta laikā

Upeņu nektārā, kurš no Tetra Pak pakas tika ieliets glāzē un pakļauts gaismas un gaisa iedarbībai, jau piektajā dienā pēc eksperimenta uzsākšanas C vitamīna daudzums bija samazinājies par vairāk kā 50%, bet eksperimenta devītajā dienā nektāra paraugs sāka pelēt. Turpretim nektārā, kurš tika uzglabāts neatvērtā Tetra Pak iepakojumā, divu nedēļu laikā, kamēr tika veikts eksperiments, C vitamīna daudzums būtiski nemainījās.
Eksperimentu vadītāja LLU PTF docentes Dr.sc.ing. Solvita Kampuse: „Pelēšanas procesa sākšanās norāda arī uz to, ka veikalos nopērkamā sula un nektārs Tetra Pak iepakojumā ir dabīgi produkti, kuriem nav pievienoti konservanti vai citas piedevas, kas pagarina produkta uzglabāšanas laiku un novērš tā bojāšanos”.

C vitamīna daudzuma izmaiņas tomātu sulā eksperimenta laikā

Tomātu sulā, kura tika uzglabāta neatvērtā Tetra Pak iepakojumā, nedēļu pēc eksperimenta uzsākšanas C vitamīna daudzums būtiski nav mainījies un tas saglabājies 10mg/100ml apjomā. Savukārt tomātu sulā, kura tika uzglabāta glāzē un pakļauta gaismas un gaisa iedarbībai, jau pirmajās eksperimenta dienās C vitamīna daudzums strauji samazinājās un pēc pirmās eksperimentu nedēļas tas ir krities par aptuveni 30%.
Eksperimentu vadītāja LLU PTF docentes Dr.sc.ing. Solvita Kampuse: „C vitamīns ir viens no nestabilākajiem vitamīniem un gaismas un gaisa ietekmē tas sadalās. Tādēļ, lai sulas un augļi labāk saglabātu tajos esošo C vitamīnu, kā arī citas bioloģiski aktīvās vielas, kuras nepieciešamas mūsu organismam, tie būtu jāpasargā no apkārtējās vides iedarbības”.

Vīnogu svara izmaiņas eksperimenta laikā

Eksperiments ar vīnogām noritēja divas nedēļas un vīnogas, kas tika uzglabātas gaismā, šajā laikā zaudēja 46% to sākotnējā svara. Savukārt vīnogas, kas tika uzglabātas tumsā zaudēja tikai nepilnus 15% to sākotnējā svara.
Eksperimentu vadītāja LLU PTF docentes Dr.sc.ing. Solvita Kampuse: „Vīnogas, kuras uzglabājām gaismā, eksperimenta beigu stadijā aizvien vairāk sāka atgādināt rozīnes un bija zaudējušas gandrīz pusi to sākotnējās masas. Vīnogu svara zaudējums lielākoties izskaidrojums ar ūdens satura zaudēšanu. Vīnogas, kuras bija pasargātas no gaismas ietekmes, šo divu nedēļu laikā zaudēja tikai 15% to svara. Tas liek secināt, ka augļi labāk saglabājas, ja tie tiek pasargāti no gaismas iedarbības.”

Tomātu svara izmaiņas eksperimenta laikā

Eksperiments ar tomātiem ilga divas nedēļas. Tomāti, kuri tika pakļauti gaismas iedarbībai, šajā laikā zaudēja nepilnus 8% to sākotnējā svara, kamēr tomāti, kas eksperimenta laikā atradās tumsā, zaudēja nedaudz vairāk kā 4% to sākotnējā svara.
Eksperimentu vadītāja LLU PTF docentes Dr.sc.ing. Solvita Kampuse: „Tomātiem svara zudums, salīdzinājumā ar vīnogām, bija neliels, taču arī 8% svara zudums tomātiem, kas atradās gaismā, bija vizuāli ievērojams, jo šo tomātu miziņa bija sākusi krunkoties.”


Vairāk ziņu
Jaunumi
Cido – Pērkot Cido produktus Tu ziedo Bērnu slimnīcas fonda Vecāku mājai.

Laika posmā no 08.10. līdz 02.12.2024. pērc jebkuru Cido 1L produktu Rimi tirdzniecības vietās visā Latvijā un ar savu pirkumu atbalsti mūsu iniciatīvu ziedot divus centus no katra pārdotā produkta Bērnu slimnīcas fonda Vecāku mājas uzturēšanai.

Jaunumi
CIDO – PIRMIE EIROPĀ AR JAUNU, DABAI DRAUDZĪGĀKU KORĶI!

Sākot ar 2022. gada janvāri CIDO ir uzsākuši 1L Tetra Paku ražošanu ar jauniem videi draudzīgākiem korķiem. Jaunie korķi paliek piestiprināti pie iepakojuma un ir dabai draudzīgāki, jo samazina mazo atkritumu nonākšanu vidē.

Jaunumi
Sulu padomi sievietēm

Lielākajā daļā ģimeņu uztura paradumus diktē tieši sievietes – jo labāku piemēru viņas rāda saviem bērniem un dzīvesbiedram, jo lielāka iespēja, ka ģimene dzīvos veselīgāku dzīvesveidu.

Uz augšu